Zlatá svatba. Krásná příležitost pro poděkování a projev úcty.

16.04.2018

Žili spolu šťastně až do smrti, jak se říká v pohádkách. Ne vždy se to podaří, ale když ano, o to větší je to důvod k uznání a oslavě. Každé výročí si to zaslouží, ale to padesáté, také známé jako zlatá svatba, je krásná příležitost pro zopakování manželského slibu. Jak na zlatou svatbu a co vše to obnáší?

O jaké výročí se jedná a po kolika letech se slaví?

Tzv. zlatou svatbu slaví páry, které spolu prožily polovinu století, tedy 50 let. Dle tradic se k této příležitosti daruje ženě kytice žlutých růží a také zlatý šperk.

Jedná se také o první výročí, kdy můžete provést opakování manželského slibu na matrice, v kostele, ale také na hradě, zámku či kdekoliv jinde. Poměrně často dochází k rekonstrukci původního manželského slibu. Tedy na témže místě (pokud je to možné), ve stejný čas. Manželé mohou opět sezvat úzkou rodinu a přátele a veřejně před nimi obnovit svůj manželský slib. Většinou zajišťuje zlatou svatbu pro manžele někdo blízký z rodiny, jako projev úcty a poděkování.

Co budete a nebudete muset zařídit?

  • DATUM A MÍSTO - Vraťte se tzv. "NA MÍSTO ČINU" má to své kouzlo a nostalgický nádech. Ale samozřejmě to můžete uspořádat i na jakémkoli jiném místě Vám blízkém.
  • ODDÁVAJÍCÍ - Zlatá svatba není oficiální obřad. Matriky to pro Vás často zajistí, ale nejsou většinou nezbytné žádné formality. Pokud není možné z jakéhokoli důvodu uspořádat zlatou svatbu s matrikou, oddávajícím může být prakticky kdokoli. Záleží na Vás. Obnovení slibu, nejen 50. letého výročí, mohou provést i např. děti, vnoučata, svědci, rodinný přítel apod.
  • PRSTENY - obnovení slibu může být i příležitost k výměně prstenů. Prsteny můžete dávat nové, nebo si znovu vyměnit ty stávající. Pokud je to možné. Je možné na prsteny s datem svatby přidat ještě datum svatby obnovené.
  • NEJSOU POTŘEBA SVĚDCI - můžou však stát po boku manželů tak, jako před lety
  • S SEBOU ODDACÍ LIST, PRŮKAZ TOTOŽNOSTI (OP, CP) - pokud Vás oddává matrika, budete potřebovat doklady. Pokud Vás oddává například vnuk, doklady potřeba samozřejmě nejsou.
  • OBNOVENÍ SLIBU V ZAHRANIČÍ (v případě, že byste si nevěděli rady sami, profesionální agentury nabízí zprostředkování od A do Z např. zajištění místního duchovního, překladatele apod.)
  • HUDBA
  • OBČERSTVENÍ - po obřadu se často v rodinném kruhu přechází na hostinu, která většinou již není party až do rána, ale spíše posezení v rodinném kruhu.

Pro Zlatou svatbu, stejně jako pro jakoukoli jinou svatbu, však platí, že svatba je taková, jakou ji chcete mít Vy. Proto se nenechte svazovat zbytečnými pravidly a udělejte si svatbu přesně podle Vašich představ

V dnešní době můžete svatební slib obnovit každý rok, ale není to možné na všech místech. Proto je zlatá svatba první výročí, kdy je možné zařídit obnovení civilního/církevního manželského slibu na radnici nebo v kostele. Další větší výročí je například diamantová svatba.

Zlatou svatbu nevnímám jen jako obnovení slibu. Vnímám ji jako jedinečnou možnost vzdát úctu a poděkovat rodičům či prarodičům za život, výchovu a péči, kterou nám věnovali. Měla jsem možnost se na jedné svatbě dokonce proměnit z koordinátorky na oddávající. Do té doby jsem si asi nikdy neuvědomila, jaká je to čest. Mluvit k někomu, kdo spolu strávil neuvěřitelných 50 let, s úctou, pokorou a slovy díků od všech nejbližších. (Veronika Slavíková, svatební koordinátorka)

Rádi Vám pomůžeme

Rádi byste Vašim rodičům případně prarodičům připravili nejen obnovu manželského slibu třeba jako překvapení? Nevíte si s tím rady nebo nemáte čas? Mějte svatbu v klidu a svěřte tento důležitý životní moment do našich rukou. My se postaráme o to, aby byla Vaše Zlatá svatba nezapomenutelná stejně tak, jako byla ta před 50 lety.   

-

Denisa Letovancová & Veronika Slavíková - svatební koordinátorky Svatba v klidu