Svatby v době koronavirové: aktuality

20.04.2020

Koronavirus zamíchal kartami v celé svatební sezoně roku 2020. Spousta informací, ale jak se v nich vyznat? Připravili jsme pro vás malé aktuální shrnutí v souvislosti se svatbami a COVID-19. 

update k 30.4. 

Svatby jsou povolené v počtu 100 osob od 11. května. Povinnost mít roušku je zatím nejistá. Stále platí, že novomanželé mít roušku během obřadu a během focení mít nemusejí.

-

update k 25.4.

Od 25. 5. Svatby jsou povolené, podle posledního nařízení vlády. Počet osob zatím není jasně specifikován.

-

Od 20. 4. 2020 jsou povoleny svatby do 10 lidí. 10 lidí však neznamená 10 hostů. Je třeba počítat opravdu všechny, tedy oba snoubence, dva svědci, matrikářka a oddávající + další 4 lidi. Pokud máte rodiče z obou stran, fotograf bohužel na místě být nemůže. Svatba může probíhat na matrice nebo na jiném místě k tomu určeném. Vládní nařízení dokonce doporučuje konání obřadů venku, je-li to možné s ohledem na místo a počasí. Svatby musí být podřízeny přísným hygienickým podmínkám - rozestupy 2m, dezinfekce rukou i všech pomůcek, každá podepisovaná osoba musí mít pro podpis připravené vlastní pero. Gratulace jsou povolené pouze po předchozí domluvě, ale nejsou doporučené. Nevěsta s ženichem po dobu obřadu mít roušku nemusí. Platí to ale pouze pro obřad. Sundat roušku je možné i během focení, fotograf mít roušku ale musí. S ohledem na zavřené restaurace a zákaz shromažďování osob jsou však dovolené pouze obřady. Případná oslava je povolena pouze pro osoby žijící ve stejné domácnosti.

Od 8.6. 2020 Je možné pořádat svatby do 50 osob. I zde prosím při počítání lidí nezapomínejte i na obsluhu, catering, matriku a oddávající, živou hudbu pokud máte, koordinátorku, fotografa či kameramana. V tuto chvíli se jedná o povolení větších svateb již od 1.6., jelikož 6.6. je jeden z nejexponovanějších termínů pro letošní rok. Zatím zůstávají v platnosti stejné hygienické předpisy, jako pro svatby pro 10 lidí.

Svatby, které z důvodu koronaviru nelze uskutečnit, je možné přesunout na pozdější termín nebo na příští rok. Většina dodavatelů pro to má pochopení. Letos se s ohledem na situaci budeme mnohem častěji setkávat se svatbami ve všední dny nebo v neděli. Pro větší klid však doporučuji svatby uskutečnit až za rok. Nikdo v tuto chvíli neví, jak se bude situace vyvíjet. Při rozhodování doporučuji zeptat se i vašich hostů. Je totiž možné, že z důvodu obav by se letošní svatby někteří hosté stejně účastnit nechtěli. Příští rok se mi jeví jako větší jistota.

Veronika Slavíková, svatební koordinátorka Svatba v klidu