Svatba v květnu? Pověra, která už neplatí

22.01.2021

Ještě stále se při výběru svatebního termínu někteří snoubenci obávají svatby v květnu. Není k tomu už ale žádný relevantní důvod. Naopak, květen je měsíc lásky a zamilovaných. Proč se ale vlastně říká, že svatba v květnu přináší smůlu?

Možná jste někdy zaslechli staré pořekadlo "Svatba v máji, do roka máry." Pojďme si ale říct, že květen je krásný měsíc a takovou špatnou reputaci si už opravdu dávno nezaslouží. Proč se vlastně v dobách již dávno minulých toto tvrzení o smolném květnu vůbec tradovalo?

Tyto obavy mívaly kdysi svá opodstatnění. Obavy jsou však v dnešní době již dávno bezdůvodné. Dříve, kdy lidé tvrdě pracovali na polích, výchova a společenské normy byly úplně jinde, svatba v květnu opravdu do rodiny přinášela neštěstí. Bavíme se o časech, kdy "až po svatbě" bylo společenskou normou. Dívky, které se vdávaly v květnu, tak velmi často záhy otěhotněly. V době žní, kdy je čekala těžká práce na polích, pak byly v prvním trimestru. Dnes již víme, že je prvních pár měsíců rizikových, ale tehdy byla jiná doba. Často se tak stávalo, že kvůli náročné práci ženy potrácely a v tehdejších podmínkách to pro ně mělo fatální následky. Když se jim i přesto povedlo miminko donosit, rodily v zimě. Ani to v tehdejších podmínkách nebylo úplně bezpečné. 

Právě kvůli tomu se věřilo, že svatba v květnu přináší smůlu. Ale ruku na srdce, milé dámy: jak moc je v této době, se současným zdravotnictvím a úplně jiným životním stylem, tohle aktuální? Je třeba se toho i nadále obávat? Myslím si, že si svou svatbu v klidu můžete užít i v květnu. Ba naopak. Květen má v posledních letech mnohem stabilnější a hezčí počasí než třeba v srpnu nebo v září. Není takové teplo a mnohá místa má i volnější termíny. A navíc - je to přece měsíc lásky. Pokud by se Vám tedy svatba v květnu líbila, směle do toho!

Veronika Slavíková, svatební koordinátorka, Svatba v klidu