Nepodceňujte výběr toho pravého svědka.

09.02.2018

Někdo má už téměř od školky jasno, koho bude mít za svědka, až se bude vdávat nebo ženit. Někdo se rozhoduje až v průběhu svatebních příprav. Být svědkem je čest, ale nese to s sebou také určité povinnosti a zodpovědnost.

Kdo mi půjde za svědka? U mnoha párů je to často jedna z prvních otázek, které si položí poté, to začnou s přípravami svatby. Někdy je to už předem jasné, někdy se ale zvažují možnosti. A právě v těchto případech je dobré zvážit i další hlediska, kromě toho "kdo je větší kamarád", "s kým se vídám častěji", nebo taky oblíbené: "koho by se dotklo, kdyby mým svědkem nebyl". 

Jít za svědka je čest. Jde o projev úcty k někomu blízkému. Že si ho vážíte natolik, že si přejete, aby stál poblíž v den, kdy uděláte významnou životní změnu. Jde ale také o velký projev důvěry. A to důvěry v to, že Vám pomůže během Vašeho svatebního dne. Nejen, že bude oporou Vám, ale také pomůže se zábavou pro Vaše hosty, zařídí během svatby co bude potřeba. Velmi často se právě svědkové podílí, nebo dokonce organizují zábavu. Právě proto je dobré, aby Váš svědek byl trochu showman, nestyděl se, neseděl nikde stranou, ale aktivně se zapojil. Aby Vám pomohl udělat Váš den nezapomenutelným.

I přesto, že je na svatbě svatební koordinátor, který se stará o celý chod svatby, institut svědka je pořád velmi důležitý.

Svědek nevěsty bývá většinou pravou i levou rukou nevěsty, a to především během příprav. Pomáhá jí při líčení, pomáhá s oblékáním, a co je důležité především: pomáhá udržet nevěstu v dobré náladě a odhánět od ní cokoli, co by ji mohlo jen trochu rozhodit nebo vystresovat.

Svědek ženicha zase mívá na starosti prstýnky a občanky všech, tedy nevěsty, ženicha a obou svědků. Je to také často právě on, kdo má spolu s otci nevěsty a ženicha proslov k hostům. Společně pak mají v rukou zábavu a připravují různé hry.

Proto na to myslete, až si budete vybírat. Zamyslete se nad tím, jestli to Vámi zvolený člověk zvládne a bude mu to příjemné. Jednak proto, aby vše klaplo a všichni byli spokojení, ale také proto, aby to bylo i samotnému svědkovi příjemné a zbytečně jste ho nebo ji nestresovali tím, že musí lehce vyjít z komfortní zóny běžného svatebního hosta.

-

Veronika Slavíková, svatební koordinátorka, Svatba v klidu